Co je to diastáza?

Diastáza přímých břišních svalů je označení pro rozestup přímého břišního svalu. Přímý břišní sval je párový a začíná na mečovitém výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého, šestého a sedmého žebra a končí na stydké kosti v pánvi. Po délce z obou stran přiléhá doprostřed na vazivový pruh (linea alba). Když se svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran. Tím se ztenčí a oslabí – podobně jako když natáhnete folii na potraviny.

diastáza, co to je

Proč je diastáza problém?

Břišní svaly tvoří opěrný systém pro záda a orgány. Pokud dojde k rozestupu, opěrný systém se oslabuje, a jeho funkci musí zastoupit jen vazivová tkáň. Vazivo není tak dobrý opěrný systém jako svaly. Diastáza břišních svalů tedy představuje riziko problémů s páteří, vystouplého břicha a pupíku a vzniku pupeční kýly.

Co způsobuje diastázu?

Příčinou rozestupu je soustavné napínání vaziva do stran a působení síly a tlaku na vazivový pruh , jak zevnitř, tak zvenku. Nejčastější příčinou u žen je těhotenství. Až sedmdesát procent žen, které prošly těhotenstvím, mají diastázu, ale často si toho ani nejsou vědomy. Pokud tedy vypadáte jako těhotná, i když už máte stejnou váhu jako před otěhotněním, trpíte s největší pravděpodobností diastázou. Vystouplé bříško není tuk – to se vaše vnitřní orgány tlačí ven oslabenou vazivovou tkání. Dalšími důvody jak u mužů i u žen je cvičení sklapovaček, sedů lehů, pohybů, u kterých se prohýbají záda a rozpínají žebra (gymnastika, plavání), pohybů silou křížem vpřed (tenis, golf) a přibývání na váze v oblasti břicha apod.


Jak poznám, že mám diastázu?

Pokud odpovíte ano na některou z těchto otázek, pravděpodobně máte diastázu:

  • Vaše břicho nemizí, bez ohledu na to, že pravidelně cvičíte, děláte aerobní aktivity ( rychlá chůze, rotoped , běh apod.) a zkusily jste i různé cviky na hluboký stabilizační systém(core) ?
  • Trpíte bolestmi zad?
  • Byla jste někdy těhotná?
  • Pletou si vás s těhotnou?
  • Byla jste těhotná vícekrát a vaše břicho zůstalo po každém těhotenství větší?
  • Trpíte občasným únikem moči, pokud zakašlete, smrkáte nebo cvičíte?
  • Máte špatné držení těla kvůli slabému hlubokém stabilizačnímu systému (core)? Nejčastější je podsazená pánev a hroutící se hrudní koš.
  • Máte vystouplý pupík, i když byl dříve zapadlý?
  • Máte trávicí a střevní problémy?
bříško s diastázou bříško s diastázou

Jak se vyšetřit?

Cílem kontroly je určit, kolik prstů se vejde do prostoru mezi oběma přímými břišními svaly a také jaký je stav vašeho vaziva. Čím hlouběji půjdou prsty směrem k páteři, tím slabší máte vazivo.

Lehněte si na záda s pokrčenými koleny. Položte tři prostřední prsty do pupíku. Prsty musí směřovat ve směru vašich chodidel. Povolte břišní svaly a zvedněte hlavu. Pokud zatnete břišní svaly při testu, výsledek bude zkreslený a diastáza bude vypadat menší, než ve skutečnosti je. Čím více totiž zvedáte hlavu a zapojujete svaly, tím jdou svaly více k sobě. Pro přesnější výsledek je proto nutné měřit rozestup hned, jak ucítíte, že se svaly začaly pohybovat. Možná budete muset zvednout hlavu několikrát, než opravdu ucítíte, jak svaly pracují. Pokud se vám při zvedání hlavy dělá na břiše boule, budete muset použít prstů více, pokud je vaše diastáza hodně velká, pak třeba i prsty obou rukou. Vazivo by mělo být hodně mělké asi jako když nahmatáte mezeru mezi klouby prstů na ruce a vzdálenost svalů od sebe by měla být do cca 2 cm. Pokud nahmatáte hlubší mezeru a větší vzdálenost mezi svaly, pak se již jedná o diastázu.

Začněte cvičit Tupler Techniku doma a dejte sbohem diastáze

vyberte si jeden ze základních balíčků a začněte cvičit do 3 dnů

chci balíček na cvičení

Osobní trénink je nejlepší cesta, jak začít s Tupler Technikou

začněte cvičit pod dohledem trenérky a nastavte si správné návyky pro cvičení doma

chci osobní trénink